Perfekcjonizm w pracy stylisty brwi

„Ma być idealnie, albo wcale”, „Ma być wszystko, albo nic”. To nie raz pojawia się w głowach osób, które coś tworzą. Na ostatnim #browmeeting poruszałam temat perfekcjonizmu w stylizacji brwi i reakcja osób, które były ze mną na spotkaniu mnie ogromnie zaskoczyła. Wiedziałam, że taki problem istnieje, ale nie miałam pojęcia, że jest to w tak dużej skali. 

Skąd w ogóle bierze się zjawisko perfekcjonizmu? 

Najczęściej bierze się z tego, że my ludzie bardzo lubimy porównywać się do innych. Czasem szukając podobieństw, a niekiedy szukając inspiracji. Trafiamy wtedy na strony ludzi, którzy zaczynają nam imponować tym jak prezentują się w internecie, jakie prace robią, jaki dopieszczony mają salon. Wtedy widząc w kontrze to z czym jesteśmy tu i teraz pojawia się głos wewnętrznego krytyka „Nigdy temu nie dorównasz”, „Zobacz jakieś Twoje prace są beznadziejne, a te są takie super dopieszczone”, „Boże! Jaka ona jest pracowita i zorganizowana. Ja jestem totalnie śmierdzącym leniem”. Znasz to? To teraz rozprawmy się z tym raz na zawsze. 

Zacznijmy od tego, że to co widzisz w internecie to tylko wąski fragment całości. Czasem pod taką piękną sukienką po prostu są śmierdzące majtki. Kiedy pokazujemy coś ludziom to z reguły robimy to po to, żeby być dobrze ocenianym. Chcemy być podziwiani i tworzyć pewien obraz siebie (czy miejsca jakie tworzymy). To co widzisz może być tylko wycinkiem rzeczywistości dlatego nie bierz tego za pewnik. Nawet jeżeli faktycznie wszystko jest super dopracowane, a wszystko tak chodzi jak w szwajcarskim zegarku, nie znaczy też tego, że nie będziesz w stanie tego osiągnąć. Zwróć uwagę na to jaka przepaść czasowa was dzieli. Kiedy ktoś zaczynał i od czego zaczynam. Może tam dużą rolę odegrało duże finansowanie, albo pomoc rodziny. Nie jesteś w stanie się tego dowiedzieć. To co możesz zrobić to zmienić sposób myślenia.

Porównywanie się z innymi to jest zdecydowanie problem.

Nie tylko w porównywaniu wyglądu, ale również w porównywaniu czyjegoś życia czy osiągnięć. Każdy z nas jest inny. Mamy inne cele i pragnienia. Nasze mocne i słabe strony również są zupełnie inne. Dlatego próby doścignięcia naszych autorytetów będą zazwyczaj kończyć się przepotężną dawką frustracji. Można tego uniknąć kiedy zamiast porównywania się uznacie to za punkt odniesienia i nie będziecie tego traktować jak cel sam w sobie, ale raczej jak coś co może was inspirować zachowując przy tym swoją autentyczność w tym co robicie. 

Skąd w takim razie biorą się takie niemiłe słowa na nasz temat w naszych głowach? Czy to co do siebie mówimy jest prawdą obiektywna czy po prostu z jakiegoś niepotwierdzonego faktami powodu tak uważamy? „Nigdy jej nie dorównasz” Ale kto tak powiedział? Skąd ta pewność?

„Jej prace są lepsze niż moje” Dlaczego takie są? Może to kwestia tego, że wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję aby ćwiczyć? A może zdecydowała się na naprawdę porządne szkolenie zamiast łapać byle jakie bo były tańsze? 

Zbombarduj krytyka serią pytań i poszukaj na nie odpowiedzi.

Nie odpuszczaj kiedy w odpowiedzi otrzymasz „Bo tak”. To nie jest odpowiedź podparta faktami, a tylko takie mają znaczenie. Jeżeli coś nie jest obiektywną prawdą to jest to tylko Twoje przekonanie, które najczęściej jest błędne, bo opiera się głównie na emocjach. 

Robić wszystko albo nic? A dlaczego właśnie tak? Czy piramidy w Egipcie stanęły w jeden dzień? Czy Mona Lisa była naszkicowana w pół godziny? Stworzenie czegokolwiek wymaga czasu, ale przede wszystkim ogromnej ilości pracy. Nie takie gdzie wszystko zadzieje się w jeden dzień, ale zbudowane cegiełka po cegiełce od podstaw. 

Dlatego to co możesz zrobić dla siebie najlepszego to zacząć działać. Dziś zrobić jedną małą rzecz (np. przeczytać eBook), potem zrobić kolejną (np. stworzyć ofertę), a kolejnego dnia jeszcze jedną (np. wygospodarować dzień na pracę z modelkami, aby mieć ładniejsze portfolio). Daj sobie czas na przemyślenie tego jak TY TO WIDZISZ, a nie to jak robią to inni. Znajdź w tych działaniach siebie, bo to Twoja autentyczność i miłość do tego co robisz da Ci najlepsze profity. 

Nie wiesz do czego zacząć? Zacznij od początku. Wszystko opisuję w moim ostatnim eBook „Zyskowny Brow Bar”, w którym poruszam kwestię nie tylko zorganizowania salonu, ale też tego jak się lepiej zorganizować, stworzyć ofertę i tworzyć biznes na własnych zasadach. Do końca lutego na hasło zamykamy -15% – KLIKNIJ W ZDJĘCIE I KUP EBOOK

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *