Pęseta, nitka czy wosk?

Nieodłączną częścią stylizacji brwi jest jest poprawna regulacja. Poprawna czyli dobrana odpowiednio do klienta. Nie zawsze to czym nam wygodnie jest pracować jest odpowiednie dla wszystkich naszych klientów. Pamiętajmy jednak, że nitka, wosk czy pęseta są tylko narzędziami. To nie one sprawiają, że brwi są piękne, ale stylista brwi z odpowiednią wiedzą. 

Dlaczego poprawna depilacja jest tak ważna?

Przede wszystkim chodzi o efekt końcowy. Dokładnie oczyszczona brew dookoła, pięknie wydobywa się na pierwszy plan i sprawia, że staje się przyjemniejsza w obiorze. 

Do dyspozycji mamy wiele narzędzi, którymi możemy wykonać depilację. Od razu wam powiem, że nie ma jednego idealnego narzędzia, które jest uniwersalne i bez absolutnie żadnej wady. Czasem po prostu trzeba wybrać, które będzie najbardziej odpowiednie.

Pęseta

pęseta do kupienia na naturalnebrwi.pl/sklep

Takim najbardziej popularnym narzędziem do depilacji na pewno jest pęseta. Najprostsze narzędzie z którym mamy do czynienia jeszcze w dzieciństwie. Jest wielokrotnego użytku i praktycznie nie wywołuje alergii. Z wyjątkiem sytuacji kiedy klient jest uczulony na nikiel lub inny stop metalu występujący w pęsecie, ale to naprawdę bardzo rzadko spotykane zjawisko. Jest najbardziej precyzyjnym narzędziem do depilacji. Używana jest praktycznie zawsze – nawet wtedy gdy zasadniczą depilację wykonuję się innym narzędziem takim jak wosk czy nitka. Zwykle po prostu trzeba coś poprawić. 

Jednak i to nie jest narzędzie bez wad. W związku z tym, że jest wielorazowego użytku wymaga odpowiedniej higieny. Najwłaściwszym sposobem jest sterylizacja, która gwarantuje 100% bezpieczeństwa i higieny pracy. Niestety jest to też najmniej ulubione narzędzie naszych klientek z racji długiego procesu depilacji i jego bolesności. Osobiście uważam, że to kwestia techniki i kilku innych rzeczy, ale o tym innym razem.

Źle dobrana pęseta do włosa może niestety zrywać zamiast wyrywać włosy. A drobne białe meszki można po prostu przeoczyć, co sprawi, że całość nie będzie prezentować się tak „czysto”. Znam stylistów, którzy pracuję TYLKO przy pomocy pęsety i nie ma w tym absolutnie nic przestarzałego.Wręcz przeciwnie jest to niezwykle precyzyjna i jubilerska praca.

Wosk

Jednak dla tych, którzy cenią sobie swój i swoich klientów czas jest kilka innych sposobów, które pozwolą przyspieszyć całą stylizację brwi nawet o 30-40%. Takim najbardziej popularnym sposobie jaki jest dostępny na rynku jest wosk. Wyróżniamy dwa rodzaje wosku – wosk miękki i wosk twardy. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że po nałożeniu go na skórę należy jeszcze przyłożyć do skóry taśmę i dopiero wtedy zerwać. Ten drugi ma gęstszą konsystencję i po nałożeniu zastyga w formie łatki, którą później należy zerwać wraz ze zbędnymi włosami.

Jak działa wosk?

Wyższa temperatura sprawia, że pory bardziej się rozszerzają, a włoski wychodzą z mniejszym bólem. O ile stosuje się zasadę „one deep” to zabieg jest oczywiście bardzo higieniczny. Dzięki tej formie depilacji pozbywamy się wszystkich drobnych włosków co sprawia, że brew wydobywa się na pierwszy plan i sprawia, że jest bardziej trójwymiarowa. Włoski zostają na łatce lub plasterku i nie zalegają na twarzy klientki.

Choć jest to zaraz po pęsecie najbardziej popularny sposób na pozbycie się zbędnych włosów. Ma wiele zalet trzeba pamiętać, że nie jest bez wad. Z racji występowania naturalnych składników w postaci wosku pszczelego i żywicy sosny może być mocno alergizujący. Aby uniknąć niemiłych sytuacji należy wykonać próbę uczuleniową.

Ktoś mógłby teraz powiedzieć, że są już syntetyczne zamienniki wosku. Ale nie udało się zmienić jego temperatury, która jest już przeciwwskazaniem do depilacji dla osób z cerą naczynkową lub wrażliwą. Istnieje też przekonanie, że pod wpływem wosku wiotczeje delikatna skóra wokół oczu. Jest to teza, która ma swoich zwolenników i przeciwników.

To co na pewno trzeba wiedzieć to to, że skóra po 25 roku życia nie produkuje już nowych wiązań kolagenowych i o te które się naturalnie wytworzyły należy dbać. W momencie szarpnięcia łatki czy plastra może dojść do ich uszkodzenia. Jednak w tej chwili najnowszej generacji wosku stworzono w taki sposób, żeby o skórę dbać zdecydowanie bardziej niż dotychczas. Kolejnym sporym minusem wosku jest fakt, że nie jest gotowy do pracy od razu, przed przystąpieniem do depilacji należy rozgrzać go do odpowiedniej temperatury, która niestety nie jest odpowiednia dla każdej osoby. Zdarza się, że nie wprawiona stylistka może wywołać poparzenie wrażliwej okolicy oczu. Do tego przytrafiające się niekiedy stany zapalne w postaci drobnych krostek…

Depilacji woskiem nie można również wykonywać w przypadku różnych zabiegów na twarz, które wcześniej podrażniły lub złuszczyły naskórek.

Nitkowanie

Dla tych wszystkich którzy jednak uznali wosk za mało przyjazną formę depilacji mają do dyspozycji już mniej popularną w europie technikę depilacji przy pomocy nitki. 


Wywodząca się z bliskiego wschodu i Azji technika usuwania zbędnego owłosienia przy pomocy odpowiednio zawiniętej nitki. Ja osobiście nitkowanie uwielbiam, pokochałam je od pierwszego kontaktu i nigdy w nitkowanie nie zwątpiłam. Dziś nitka jest nieodłącznym elementem mojej pracy, a klientki kochają ja z wielu powodów. Przede wszystkim za szybkość depilacji i zdecydowanie mniejszą bolesność zabiegu.

Nitka nie ominie żadnego najdrobniejszego włoska, nawet tego, który dopiero co wyszedł ponad powierzchnię skóry. W trakcie zabiegu nitka najpierw przy dociśnięciu do skóry delikatnie wyciska włosek a potem sprawnym ruchem go wyrywa. Wprawione ręce są w stanie usuwać całe rządki włosów, ale i pojedyncze włoski.

Zalety i wady nitkowania

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy nawinąć nitkę na palce i już można zacząć wyrywać. Nadaje się dla skóry naczynkowej, bo nie podgrzewamy skóry w trakcie zabiegu. Nie wywołuje uczulenia, bo jest wykonana ze 100% bawełny. Dodatkowo jest bardzo higieniczna, bo nasączona jest płynem antybakteryjnym. Jest całkowicie higieniczna ponieważ używamy jednego fragmentu nitki do jednego obszaru twarzy – po depilacji zrywamy nitkę i wyrzucamy. Włoski po depilacji nitką odrastają dłużej, są słabsze i rzadsze.

Jednak tak jak nitka ma ogromną ilość zalet to ma też kilka całkiem sporych wad, a największą jest to, że jest bardzo trudna w nauczeniu się. Wymaga dużo cierpliwości, skupienia i precyzyjnych i „miękkich rąk”. W momencie kiedy ktoś się uczy nitkowania musi mieć się na baczności. Choć narzędzie wydaje się być bardzo przyjazne to w niewprawionych rękach może zrobić tyle samo szkody co pożytku.

W momencie kiedy ktoś się uczy nitkowania musi mieć się na baczności. Narzędzie wydaje się być bardzo przyjazne to w niewprawionych rękach może zrobić tyle samo szkody co pożytku. Źle przyłożona do skóry, albo przyłożona w nieodpowiedni sposób może przeciąć lub zaciąć skórę, a poprowadzona nieuważnie może wyrwać włosy z miejsca, w którym włosy powinny być.

Dodatkowo w trakcie nitkowania wyrwane włoski nie są nigdzie zbierane tylko znajdują się dokładnie na twarzy klientki, co może być dość uciążliwe. To samo dotyczy makijażu oczu klientek. W trakcie nitkowania dolnej krawędzi potrzebujemy zaangażować ją w naciąganie powieki. Niestety często wiąże się z roztarciem czy rozmazaniem tuszu do rzęs. Inną wadą, którą często przytaczają moje nowe klientki jest fakt, że w trakcie depilacji nitka wydaje dość specyficzny dźwięk, ale to tylko przy pierwszym zetknięciu z nitką. Potem klientki ją uwielbiają. 

Wybór należy do ciebie

Jak widać nie da się jednoznacznie powiedzieć, że któreś z tych narzędzi jest idealne. Dla mnie osobiście najbardziej niezawodna będzie nitka, którą kocham niezmiennie już 5 lat. To jakie narzędzie do depilacji wybierzemy świadczy nie tylko o naszym profesjonalizmie, ale i dbałości o naszego klienta.

Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzić dokładny wywiad z klientem. Wtedy wybierzesz jakiej techniki depilacji użyjesz pamiętając o najważniejszej zasadzie jaką jest nie szkodzenie klientowi! 

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *