Jak przygotować pęsety do pracy

Jako przyszły technik sterylizacji medycznej (w styczniu przystępuję do egzaminu państwowego) dobrze wiem jak ważne jest prawidłowe przygotowanie narzędzi wielorazowego użytku, takich jak pęsety. Nie chodzi tylko o sytuacje, w których niechcący skóra może zostać przyszczypnięta, ale też o sytuacje, gdy po wyrwaniu poszczególnych włosków z brwi, mamy do czynienia z krwią.

Bezpieczeństwo Twoie i Twoich klientek

Zawsze powtarzam, że bezpieczeństwo w naszej pracy jest rzeczą podstawową i obowiązkową dla każdej profesjonalnej stylistki brwi. Jeżeli pracujesz narzędziami wielorazowego użytku powinnaś zadbać o to, aby były one pozbawione jakichkolwiek bakterii, wirusów i grzybów. Pamiętaj, że są to mikroorganizmy, których nie zobaczysz gołym okiem, a niektóre z nich potrafią przybrać formę przetrwalnikową (spory), która jest odporna na zwykłe płyny do dezynfekcji i jedynie odpowiednie urządzenie jest w stanie wyeliminować je z powierzchni narzędzi. Odpowiedniej klasy autoklaw i odpowiedni program, który do procesu sterylizacji używa wysokiej temperatury (134 stopnie) oraz podciśnienia to podstawa każdego procesu dekontaminacji.

Dezynfekcja to wstęp do sterylizacji

Jednak sam proces sterylizacji to jeden z elementów procesu wyjaławiania narzędzi. Zanim poddasz je obróbce termicznej, musisz przygotować narzędzia do tego, aby były bezpiecznie dla Ciebie w dalszych procesach, czyli poddać je wstępnej dezynfekcji.

Musisz zakładać, że każde narzędzie, którego użyjesz jest potencjalnym zagrożeniem biologicznym i powinnaś podchodzić do niego ostrożnie. Wszystko po to, by nie narazić na zakażenie siebie samej lub by nie przenieść tych mikroorganizmów na powierzchnie przez które drogą krzyżową możesz zakazić także swoją klientkę. 

Pamiętaj, że jeżeli narzędzia są zardzewiałe lub na ich powierzchni znajduje się odpryśnięty lakier lub odklejające się powłoki gumy, to poddanie ich sterylizacji nie daje gwarancji czystości. Takie narzędzie od razu powinno być wyeliminowane z obiegu.

Dlatego pęsety PRO Brow są wykonane ze stali chirurgicznej, która jest bezpieczna do sterylizacji, nie odpryskuje, nie odkształca się i nie tępi. Narzędzie idealne do pracy z różnego rodzaju włosem jest już do kupienia w naszym sklepie! 

Proces dekontaminacji krok po kroku

Oczywiście warunki jakie mamy w salonie kosmetycznym w żadnym stopniu nie przypominają warunków jakie panują w szpitalnym oddziale sterylizacyjnym, ale nadal powinniśmy przestrzegać pewnych zasad, które gwarantują bezpieczeństwo. 

Każdy salon kosmetyczny, który używa i sterylizuje narzędzia wielorazowego użytku, powinien mieć do tego przygotowaną specjalną przestrzeń gdzie będzie zachowany prawidłowy obieg narzędzi. 

Nasz blat roboczy, na którym stoi autoklaw musi mieć trzy strefy: brudną, czystą i sterylną. Narzędzia ze strefy brudnej nigdy nie powinny znaleźć się w części czystej, a już absolutnie przenigdy nie powinny znaleźć się w części sterylnej. I na odwrót. 

STREFA BRUDNA – to miejsce, w którym powinnaś pracować w rękawiczkach jednorazowych, fartuchu oraz okularach ochronnych i przeprowadzić proces dezynfekcji, aby narzędzia stały się bezpieczne do dalszej obróbki. Tu odbywa się proces moczenia narzędzi przez odpowiedni czas, ale również mycie mechaniczne przy użyciu szczoteczek lub myjki ultradźwiękowej. Dezynfekcja odbywa się w specjalnych roztworach o odpowiednim stężeniu, przystosowanych do konkretnych narzędzi. Po namoczeniu i myciu mechanicznym, narzędzia powinny być opłukane i pozostawione do wyschnięcia.

STREFA CZYSTA – to przestrzeń bezpieczna do pracy bez rękawiczek. W tym miejscu osuszone narzędzia pakujesz w jednorazowe pakiety. Wraz z testem chemicznym powinny trafić do komory sterylizatora, który pod wpływem gorącej pary wodnej wyeliminuje wszystkie mikroorganizmy oraz formy przetrwalnikowe z powierzchni Twoich narzędzi.

STREFA STERYLNA – to ostatni etap procesu dekontaminacji. Na tym etapie musisz wyjąć sterylne narzędzia z komory i zadbać o ich bezpieczne przechowywanie. Zanim włożysz je do przeznaczonej do tego suchej szuflady (sterylne pęsety nie mogą leżeć na wierzchu), powinnaś zapisać datę, godzinę i proces sterylizacji na każdym opakowaniu. To samo powinnaś zrobić w specjalnie przygotowanej tabeli, w którą wkleisz test chemiczny z konkretnego procesu sterylizacji. Wtedy wystarczy, że do karty klienta wpiszesz sam numer procesu, abyś mogła w razie potrzeby odszukać i udokumentować, że narzędzia jakimi pracowałaś były sterylne. 

ZNIŻKA

Jeżeli do tej pory nie miałaś sterylizatora (autoklawu) lub Twój autoklaw jest już mocno wyeksploatowany to serdecznie polecam Ci autoklaw ENBIO S. Jest to certyfikowany autoklaw klasy B, który jest cichy, szybki w pracy i bardzo estetyczny, a co ważniejsze, zajmuje niewiele miejsca, a mieści się do niego całkiem sporo pakietów z pęsetami. 

Dlaczego powinnaś kupić autoklaw już teraz?

Ponieważ już niebawem mogą wejść przepisy, które będą Cię obligowały do posiadania autoklawu, więc ich ceny poszybują w górę. Możesz go kupić używając kodu rabatowego PROBROW, dzięki któremu otrzymasz 200 zł zniżki na swój autoklaw! Wystarczy wejść do sklepu enbio.com, zakupić autoklaw i w miejscu na wpisanie kodu rabatowego wpisać PROBROW.

 

Korzystam z niego od lat i jestem nim niezmiennie zachwycona! 

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *